LEMAN KİRAZ

Rujları çıkarmak ve …!

Leman Kiraz

Tüm Maliye Sen (daha sonra Büro Emekçileri Sendikası-BES), Ankara, 1990’lardan 2010’lu yıllara değin
   

KESK, 1998’de 8 Mart’ın Diyarbakır’daki kamu emekçisi kadınlarla, sadece kadınların yapacağı bir mitingle kutlanması kararı aldı. İstanbul’dan, İzmir’den birçok ilden gelen dört yüz kadınla, Ankara’da buluşup yola çıktık. Kürtlerin yaşadığı coğrafyada ciddi anlamda baskı vardı. Bizim yaşadığımızın baskının iki katından daha fazla. 

… 

Birecik‘e girerken bir grup jandarma, bir grup Özel Tim, bir grup polis, bizi ayrı ayrı durdurdu. Hepsi ayrı ayrı GBT (Güvenlik bilgi taraması) yaptı. Bu bile şiddetti.  Buna rağmen kadınlar o bekleme sırasında hiç ara vermeden halaylar çekti, türküleri, sloganları haykırdı. Birecik’ten bırakıldık, Urfa girişinde tekrar durdurulduk. Urfa girişinde bizi karşılamaya gelen KESK Urfa Şubeler Platformunun arkadaşlarımız gözaltına alındı. Urfa’dan çıktık, Siverek girişinde, bu sefer üstümüzde helikopterler uçmaya başladı. Bir baktık kolordu gelmiş. 

Elinde rujları dışında hiçbir şeyi olmayan kadınları, elinde silahlarıyla kolordu karşıladı. Diyarbakır’a giremeyeceğimizi söyledi. Biz seyahat özgürlüğümüzün kısıtlandığını, 8 Mart‘ı Diyarbakır’daki kadın arkadaşlarımızla kutlayacağımızı söyledik. Ama tabi geri dönmek zorunda kaldık. Bu, bizi, dört yüz kadını acayip öfkelendirdi. Otobüslere zorla bindirildik ve Birecik‘e kadar da yüzlerce polis aracı hiç bir yerde durmamamız için bizi takip etti. Öfkemizi nasıl yatıştırdık.? Herkes rujlarını çıkardı, otobüsün camlarına “Yine geleceğiz”, “Yaşasın barış dayanışması”, “Yaşasın 8 Mart”, “Yaşasın kadın dayanışması” yazdık. 

Leman Kiraz’ın anlatısının tamamını okumak için tıklayınız

Leman Kiraz’ın anlatı kaydı 2022 yılında yapılmıştır.

Menü POPUP