Sema Tataroğlu

Karılar ve kadınlar

Sema Tataroğlu

Birleşik Taşımacılık Sendikası-BTS, Adana, 1990’lardan 2010’lu yıllara değin

Devlet Demiryollarında otuz yıl çalıştım. Babam da demiryolcuydu. Benim için unutulmayacak bir grev örgütlenmesi vardı Adana’da. Aynı zamanda, bizim tren raylarında yürüyüş eylemimiz var. Yönetim Kurulundaki diğer arkadaşların çoğu grevden hemen sonra, rayda yürüyüşe katılacaklardı. Grevi biz örgütledik. Trenler o gece saat on iki itibarıyla duracaktı. Grevin örgütlendiği yer,  makas kulübesidir. Trenlerin durduğundan emin olmak için gece boyunca makas kulübesinde bekledim. Makas başındaki tek kadın benim. Orada olduğumun farkında olmayan çok sevdiğim bir makinist arkadaşımın “Bizim karılar evde uyuyor. Bu kadın burada grev örgütlüyor.” dediğini duyunca, karışık duygular hissetim. Doğru bir şey yaptığımı düşündüm. Hiçbir zaman kuşkum olmadı zaten. Arkadaşlarımın ne kadar saygıyla baktığını gördüm. Öte yandan, kendi eşini değersizleştirmesi beni rahatsız etti. 

Grev yaptığımızda, trenlerin önüne önce biz kadınlar çıkıyorduk. Makinistlerin çoğu, ataerkil yapının etkisiyle “Kadınlar bile grev yapıyor, biz de makinadan inelim” duygusuna kapılıyorlardı. Makinistlerin çoğunu biz kadınlar ikna ediyorduk.

Sema Tataroğlu’nun anlatısının tamamını okumak için tıklayınız

Sema Tataroğlu’nun Devlet Demiryollarında grev örgütlemesi, Adana 15 Mayıs 2003” konulu kaydını izlemek için videoya tıklayınız. 

Sema Tataroğlu ile sözlü tarih görüşmesi 2016 yılında yapılmıştır.   

Menü POPUP